Bir pc de birden fazla samba pos calıstırmak

bir pc de birden fazla samba pos calıstırmak

evet arkadaslar bır pc de birden fazla sambapos kulanmak ( farklı db kulanarak )

nasıl yapılacagını detaylı bır sekılde ogrenme sansım olabılır mı acaba

Öncelikle Sambapos Setings icinde su resımdeki gibi multi sistem calıştırmak için standar olarak gelen false ayarını TRUE seklınde degistirmek gerekiyor .

1 ) C:\ProgramData\SAMBAPOS\SambaPOS5\SambaSettings.txt
yolunda

sonrasında

  1. Kac Adet Kulanmak İstiyorsanız Masa Üstündeki SambaPOS kısayolu Oluşturup Bu SambaPos ların Yerel Ayarlardan Database Yollarını Ayarlayıp Kulanmaya Başlayabilirsiniz.

Merhaba evet bu mümkün.
Öncelikle C:\ProgramData\SAMBAPOS\SambaPOS5 klasöründe bulunan SambaSetting.txt dosyasını not defteri ile açın ve

<AllowMultipleClients>true</AllowMultipleClients> 

false olan değeri true yaparak dosyayı kaydedin. Daha sonra masaüstünde SambaPOS kısayolunun bir kopyasını oluşturun ve sağ tıklayarak bu kısayolun özelliklerini açın.

Hedef kısmına aşağıdaki connection string parametresini yapıştırın.

"C:\Program Files (x86)\SambaPOS5\Samba.Presentation.exe" -cs:"Data Source=127.0.0.1\SQLSAMBA; User Id=sa; Password=yasak123; Database=LIWASOFT;"

Yukarıdaki parametreleri kendi Sql bağlantı şeklinize ve veritabanı adınıza göre düzenlemeyi unutmayın !

Sonra oluşturduğunuz diğer kısayol içinde aynı yolu izleyerek bu kısayol için de diğer veri tabanı adını yazın. Artık aynı anda farklı veritabanları ile çalışan 2 tane SambaPOS açabileceksiniz. Hatta gerek duyarsanız bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak 3-5-10 tane kısayol oluşturarak dilediğiniz kadar SambaPOS açabilirsiniz.

2 Likes

peki farklı veritabanına aynı lisans giremediğimizden dolayı, lisans durumu ne oluyor ?

Burada amaç reel kullanım için değil, bir veri tabanından diğerine veri aktarımı veya eski veri tabanında bulunan kayıtlara lazım oldukça açıp incelemek için bir gereksinim.
Kaldı ki aynı bilgisayarda kullandığınız sürece lisanslama yapmak yine de mümkün, bunun için biraz sql bilginizin olması gerekir. Her hâlükârda lisans sorunu yaşamasanız bile Mesaj Sunucusu aynı anda sadece 1 veri tabanına bağlanacağından reel kullanımda 2 veri tabanı ile çalışmak pek mümkün değil. Ama mesaj sunucusuna ihtiyacınız yoksa olabilir.

yanıt için teşekkürler hocam. anlaşıldı durum.